Как Израел се опитва да предизвика безредици в Ливан 

22 октомври 2024 08:15   1596 прочита


На 14 октомври Израел уби 22 души при въздушен удар срещу село Айту в Северен Ливан. 

Израел твърди, че е ударил „цел на Хизбула“, но тази атака срещу предимно християнско село накара мнозина да се чудят дали Израел разширява войната си, за да може да преследва членове на Хизбула и предимно шиитски поддръжници, където и да са избягали. 

„Мога само да спекулирам за мотивите на Израел, но е ясно, че те се опитват да направят шиитската общност токсична, като я изолират напълно“, каза Майкъл Йънг, експерт по Ливан в Центъра за Близкия изток Карнеги. 

Чуплива система 
Ливан има конфесионална система, като политическите позиции са запазени за членове на определени религиозни общности. 

През цялата история регионалните държави са използвали тази крехка система за свои собствени геополитически цели, разделяйки политически фракции и религиозни общности в държавата. 

Освен това всяка религиозна общност има тенденция да живее в относително сегрегирани райони и квартали в Ливан. Това е главно резултат от предишни конфликти, които ескалираха в сектантско насилие и доведоха до масово разселване на общности. 


Атаката срещу Айта напомня за 15-годишната гражданска война в Ливан (1975-1990), когато страната беше въвлечена в по-широкия израелско-палестински конфликт и влезе в многостранни битки. 

Сега войната на Израел, привидно срещу Хизбула, заплашва да дестабилизира отново цялата страна, тъй като се появява модел зад атаката на Айтау, където Израел атакува селища и общности, които са приели хиляди разселени хора. 

Анализаторите смятат, че тази тенденция отразява зловещия мотив за колективно наказване на шиитската база за подкрепа на Хизбула, психологическо измъчване на ливанското население и подбуждане на сектантско насилие. 

„Когато [Израел] атакува [тези хора] в райони, които в повечето случаи не са под контрола на Хизбула, тогава все повече и повече хора от тези райони ще се колебаят да приемат разселените шиити, защото се страхуват, че Израел ще ги нападне“, каза Йънг Ал Джазира. 

Води ли Израел психологическа война? 
Страшната перспектива Израел да продължи да изравнява райони в Ливан е ясна форма на психологическа война, според Маха Яхя, експерт по Ливан и директор на Центъра за Близкия изток Карнеги. 

„Това е послание към Хизбула и по-широката (шиитска) общност, което казва: „Ще ви довършим, където и да сте“, каза Яхия. 

Според Ори Голдбърг, израелски политически коментатор, Израел изглежда използва същия открит дискурс и военна тактика в Ливан, както в Газа. 

„Израел чувства, че може да атакува всичко, което смята за военна позиция, без значение кой е там, точно както в Газа. Точно като това, което видяхме в Набатия“, каза Голдбърг пред Ал Джазира. 

Набатия е провинциален център в южната част на Ливан, който Израел бомбардира тежко безразборно, унищожавайки го. На 16 октомври Израел удари общинска сграда в Набатия при въздушен удар, убивайки 16 души, включително началника. 

Това беше най-голямата атака срещу правителствена сграда, откакто Израел за първи път ескалира бомбардировките си срещу Хизбула на 22 септември. 

„Израел е на мнение, че ако хората са близо до местата, които бомбардират, не им пука. Това е техен проблем“, каза Голдбърг пред Ал Джазира. 

Повишени напрежения 
Карим Емили Битар, професор по международни отношения в университета Сейнт Джоузеф в Бейрут, смята, че зоните, насочени към Израел извън Южен Ливан, нямат военно или стратегическо значение. 

„Изглежда има намерение да се предизвика граждански конфликт в Ливан“, каза Ал Джазира. „Можем да тълкуваме тези атаки [... ] като урок за християните в частност, да бъдат внимателни и да не приемат тези (шиитски) бежанци. “ 

Ако [Израел] продължи по този път, това може да доведе до задълбочаване на разделителните линии в Ливан. Хората ще станат по-предпазливи и рано или късно това може да предизвика сериозни инциденти и граждански конфликти“. 

В много от предимно християнските квартали на Бейрут жителите и фракциите са започнали да следват гостите и посетителите в техните квартали, като често правят допълнителни проверки. 

В много случаи на разселените е било забранено да се движат в сгради или са били принудени да напуснат районите, в които наскоро са се преместили, според Маха Яхия от Центъра Карнеги. 

Тя добави, че хората в различни общности са все по-"ужасени" от това да имат съседи, които не познават, които могат да станат мишена на Израел. 

„[Израелската тактика] създаде политика на страх“, каза Яхия пред Ал Джазира. „Това налива масло в огъня, като по същество се опитва да принуди други общности да отхвърлят разселените, където и да се намират. “ 

Голяма стратегия? 
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви намеренията си по време на телевизионно обръщение към ливанския народ на 8 октомври, предупреждавайки, че те могат да бъдат изправени пред „унищожение като Газа“, ако не действат незабавно, за да „спасят Ливан“ от Хизбула. 

Неговите забележки сигнализираха за намерението на Израел да промени политиката спрямо Ливан, отричайки предишните му твърдения, че Израел ще започне ограничена операция в Южен Ливан, за да позволи на хиляди разселени израелци да се завърнат в домовете си в Северен Израел отвъд границата. 

Голдбърг, коментатор от Израел, смята, че Израел няма истински политически цели в тази страна. 


„Смущаващото е, че не мисля, че има крайна цел. „Официално [Израел] иска да създаде 10-километрова буферна зона, седем километра от които се държат от ливанската армия и три километра от Израел, но не мисля, че това е достоверно“, каза Голдбърг. 

Още по-лошо, Голдбърг вярва, че израелското правителство е напълно удобно да поддържа безкрайна война в Ливан, както прави в Газа. 

"Израел иска да бомбардира", каза той. „В краткосрочен план той има списък с цели и мишени, но бомбардировките ще бъдат безкрайни. [Израел] иска да се наслади на превъзходството си във въздуха и иска да лее огън. " 

Превод 

 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар